How do I solve this math question

Learn to solve word problems

bettermarks »Math book» Numbers »Sizes» Word problems on the sizes length, mass, time and money »Learn to solve word problems

Here you will find out how you can solve word problems step by step and what you have to pay attention to during the individual steps.

Learning to solve word problems with a system

Word problems are easier to solve when you go through it step-by-step. Here is what a word problem solving plan might look like: Using an example, you will find out on the following pages what you have to pay particular attention to in the individual steps.

Understand the task and find out what is given and what is sought

First read the task through in peace. Feel free to read it two or three times, until you understand the text of the assignment. Make it clear what you should actually calculate.
In this example we are looking for the cheapest fare for 2 people for 4 journeys. Now you have to consider what information you need to calculate the value you are looking for. Read the exercise text again and pay attention to the information that is important for the solution. Make a note of the values ​​in the table. The given values:

Calculate intermediate results when you need them

Several invoices are often required to solve a word problem. Before you can calculate the final result, you have to calculate the necessary intermediate results in these cases. Use the information from the previous steps to do this.
You calculate the price for the single tickets by multiplying the price for a single ticket by 4. Because the two friends together need 2 tickets for the outward journey and 2 tickets for the return journey. You can see the costs for a single ticket from the table.
 
Variant 1: The two friends buy 4 single tickets and pay: €
You can calculate the price for the single day tickets by multiplying the price for a single day ticket by 2. Because you need one card per person. You can see the costs for a single day ticket from the table.
 
Option 2: The two friends each buy a single day pass and pay: € 26.80

Calculate the final result

When you have determined all the necessary intermediate results for the calculation, you can calculate the value you are looking for.
As a reminder: The question was "How much money do you have to pay together if you choose the cheapest option?"
You have already calculated these intermediate results:
Variant 1: The two friends buy 4 single tickets and pay: €
Option 2: The two friends each buy a single day pass and pay: € 26.80
Now you calculate the end result:
Now you compare the individual amounts of money. The two friends would have to pay for four single tickets. You would have to pay for two single day tickets. You would have to pay for a group day pass. The 3rd variant is the cheapest, because: <<